شطرنج فعالیت مغزی پیچیده‌ای است که نیاز به تفکر ، تمرکز و قدرت تصمیم‌گیری بسیار بالایی دارد. بازی شطرنج اثرات مثبت زیادی بر روی مغز افراد دارد و به بازی پادشاهان معروف است. در این ورزش مغز به کار گرفته می‌شود تا حرکات حریف برای حمله پیش‌بینی شود. هرچقدر که مطالعات بیشتری درباره مغز انجام می‌شود ، مشخص می‌شود که ابزاری برای تقویت توانایی‌های مغزی است.

از جمله دغدغه های استاد خانم اردستانی در چند سال گذشته تغییر فرهنگ و شیوه آموزش همگانــی شطرنج به علاقه مندان این رشته بوده است. استاد خانم زهره اردستانی دارای مدرک مربیگری و مدرک داوری از فدراسیون شطرنج می‌باشند و در منطقه گلشهر کرج مدرسه شــطرنج شهمات را تاسـیس نمودند. طی دوره های فعالیت در زمینه آموزش شطرنج به هنرجو در مدرسه شطرنج شهمات، با الگو برداری از مدارس شطرنج شوروی سابق و به خصـوص مدرسه شطرنج باتوینیک، پدر شـطرنج شوروی ســابق کــه بزرگانی چون کاسپاروف و کارپوف در آن شطرنج آموخته اند، تاسیس شده است و فعالیت خود را در تمامی سطوح در آموزش شطرنج ادامه می دهد.

در حال حاضر مدرسه شطرنج شهمات آمادگی ارائه خدمات آموزشی گوناگون برای رده های مختلف علاقمندان را دارد:

1. آموزش شطرنج، با متد ویژه کودک و نوجوان

2. آموزش شطرنج جهت آمادگی مسابقات حرفه ای

3. آموزش شطرنج در مهدهای کودک و مدارس جهت ارتقای توان فکری نونهالان

4. آموزش شطرنج ویژه اتباع خارجی ساکن ایران

5. تربیت مربی شطرنج

6. دوره های ویژه برای سازمانها و شرکت ها

7. برگزاری مسابقات داخل باشگاهی

• کلاسها برای بانوان و آقایان، و همچنین کودکان و بزرگسالان (در زمانهای مختلف) و بصورت خصوصی، نیمه خصوصی و عمومی برپا می گردد.